Пестициди (засоби захисту рослин)

Пестициди або засоби захисту рослин або ЗЗР (рос. пестициды, средства защиты растений, СЗР) — це хімічні речовини, що застосовуються в сільському господарстві для боротьби з хворобами вирощуваних культур, різноманітними шкідниками та гризунами, а також сприяють знищенню бур'янів.

Нині в сільському господарстві використовують сотні хімічних речовин, які випускають у вигляді емульсій, порошків, дуетів, паст тощо.

Особливості пестицидів порівняно з хімічними речовинами іншого призначення полягають у неминучості їх циркуляції в біосфері протягом тривалого часу. Крім того, слід відзначити, що отрутохімікати — це хімічні речовини, які застосовуються для знищення живого і, отже, є потенційно небезпечними для всього живого, в тому числі і для людей, зокрема, під час обробки рослин пестицидами створюються концентрації, які сприяють не тільки знищенню шкідників, але й можуть бути небезпечними для працівників, проте зменшувати їх не можна, тому що не будуть знищені шкідники. Зрештою, необхідно зауважити, що контакт широких мас населення з пестицидами у зв'язку з їх циркуляцією в зовнішньому середовищі триває ще і внаслідок їх наявності в продуктах.

Існує декілька класифікацій пестицидів (Средства защиты растений, ЗЗР, СЗР). До найпоширеніших прийнято відносити виробничу, хімічну та гігієнічну

Згідно з виробничою класифікацією (або за призначенням) пестициди (пестициды) поділяються на:
інсектициди (рос. инсектециды) - для боротьби зі шкідливими комахами,
бактерициди (рос. бактерициды) -для боротьби з бактеріями,
фунгіциди (рос. фунгициды) -для боротьби з грибками,
зооциди (рос. зооциды) -для боротьби з гризунами,
десиканти (рос. десиканты) -для підсушування рослин,
акарициди (рос. акарициды) -для боротьби з кліщами,
гербіциди (рос. гербициды) -для боротьби з бур'янами,
дефоліанти (рос. дефолианты) -для знищення листя,
лімациди (рос. лимациды) -для боротьби з молюсками,
нематоциди (рос. нематоциды) -для боротьби з кільчастими хробаками,
репеленти (рос. репеленты) -для відлякування комах, тощо.

Відповідно до хімічної класифікації (або за походженням) пестициди(пестициды) поділяються на хлорорганічні, фосфорорганічні, ртутьорганічні, похідні оцтової і масляної кислот та органолу, ціанисті сполуки, препарати кальцію, миш'яку та сірки, алкалоїди тощо.

Пестициди (Пестициды) – речовини, що мають високу біологічну активність, яка спрямована на знищення шкідливих живих об'єктів. Будьте дуже уважні при дозуванні препаратів. Але паніки, також, з цього приводу створювати не слід. На даний час достовірно встановлено генетичні порушення тільки у осіб, що перенесли гостре отруєння пестицидами чи у робочих підприємств, що систематично отримують дози таких хімікатів.

Пестициди (Пестициды) відносяться до різних класів органічних і неорганічних сполук. Більшість представляє собою органічні речовини, одержувані синтетичним шляхом. Серед них важливе місце належить хлорорганічні і фосфорорганічні пестициди, похідним карбамінової кислоти, Пестициди (Пестициды) рослинного походження, триазинов, похідним сечовини. З неорганічних речовин важливі з'єднання міді, сірки та ін. Пестициди - основа хімічного методу захисту рослин, що є поки найефективнішим у боротьбі зі шкідниками, хворобами і бур'янами; сприяють значному скороченню втрат у сільському та лісовому господарстві, деревообробній промисловості. Витрати на їх застосування окупаються в 5-12 разів.